Bałtyk – godny polecenia

Czy polskie morze to miejsce, które warto polecać innym na wakacyjny wyjazd? Jeśli ktoś lubi tłoczyć się na plaży pełnej bladych lub spieczonych ciał to oczywiście – śmiało może tam jechać i próbować wypoczywać, zostawiając za sobą problemy dnia codziennego.

Osobiście, nie polecam wakacji nad Morzem Bałtyckim od strony naszego wybrzeża. Niewiele osób jednak wychodzi z tego założenia, bo polskie plaże są tak zatłoczone, że w najgorętszym momencie dnia nie ma miejsca, by wetknąć szpilkę. Ten ścisk spowodowany jest nie tylko przez opalających się urlopowiczów, ale także przez ich parawany (używane chyba tylko w Polsce), przenośne lodówki, grille, leżaki, zabawki do piasku, sprzęty pływające, kosze chroniące przed wiatrem.

Taki natłok ludzi oznacza ciągły harmider (a gdzie szum morza?) oraz średnią czystość. Jeszcze na piachu tak bardzo brudu nie widać, ale w wodzie lubią pływać różne nieczystości.

Chociaż akurat z jakością wody nie ma tak wielkiego problemu, bo przeważnie jej temperatura jest tak niska, że sam ten fakt skutecznie zniechęca do morskich kąpieli. Jeżeli jednak szkopuł tkwi w wodzie – cóż! – zawsze zostaje jeszcze możliwość opalania się w słońcu. To jednak nad polskim morzem nie jest żadnym pewnikiem – nigdy nie mamy zagwarantowanej dobrej pogody. A co jeśli trafimy na czas deszczowy – ileż można spacerować wybrzeżem w ciepłych kurtkach czy zwiedzać Trójmiasto?

Dlatego może lepiej udać się nad ciepłe morze do innego kraju? Będzie dalej, ale tam przynajmniej mamy pewność, że co rano przywita nas słońce. A jeśli idzie o koszty wyjazdu nad Bałtyk, a nad Morze Śródziemne to naprawdę są one porównywalne – a czasami nawet taniej wychodzi wypad zagraniczny.

UDOSTĘPNIJ
Następny artykułW każdym z nas tkwi dziecko